Prezentowy savoir-vivre. Jak kupić i wręczyć idealny prezent, a jakich unikać?

Prezenty mają wielką moc, pomagają budować więzi, poprawiają samopoczucie i wyzwalają pozytywną energię. Jednak dotyczy to jedynie tych trafionych upominków. Podarowanie koleżance zestawu kremów antycellulitowych, albo chłopakowi dwóch biletów do kina na nocny maraton komedii romantycznych nie zawsze będzie dobrym pomysłem… Jak więc nie popełnić faux pas? Poznaj kilka prostych zasad, dzięki którym Twój prezent zawsze będzie udany!

Daj coś z siebie

Drogi zegarek albo cenna biżuteria z pewnością wywołają pozytywne zaskoczenie. Jednak gdy nie dysponujemy wielkim budżetem, możemy przygotować prezent, który będzie równie cieszył – a może nawet bardziej! Wystarczy, że damy coś od siebie. Może to być wykonany własnoręcznie upominek, przykładowo kolaż przedstawiający Ciebie i osobę, której przygotowujesz niespodziankę w dziwnym miejscu np. na księżycu. Idealnym prezentem będą też własnoręcznie przygotowane i ładnie zapakowane ciasteczka. Świetnym pomysłem są też spersonalizowane gadżety jak np. poduszki, kubki czy plakaty z tekstami i grafikami, które mogą bawić, motywować do działania lub przypominać o kimś ważnym. Wszystko zależy od rodzaju wybranego designu. Sprawdź sam, szeroką ofertę kreatywnych, nowoczesnych prezentów w Neogift.

Unikaj sfer zakazanych

Prezent, który wręczamy jest wizytówką nas samych. Dlatego niezwykle ważne jest, aby był dopasowany do sytuacji i osoby, do której ma trafić. Od jakich pomysłów trzymać się z daleka?

Przede wszystkim od takich, które sugerują istniejący problem. Nietrafionymi pomysłami mogą być tutaj karnety na siłownie dla osób otyłych, kosmetyki pielęgnujące włosy dla łysiejących, czy książki o oszczędzaniu do osób ledwo wiążących koniec z końcem.

Drugą kategoria nietrafionych prezentów, są przedmioty do czynności koniecznych, ale nie zawsze lubianych. Mowa tu o odkurzaczach, żelazkach czy garnkach. Jeśli nie masz pomysłu na prezent dla pary młodej i wydaje Ci się, że patelnia żeliwna to coś użytecznego i niezwykle ważnego na start wspólnego życia, kup lepiej prosty plakat z miłym hasłem dla zakochanych, który będzie wprawiał ich w dobry nastrój za każdym razem, gdy na niego spojrzą. Inspiracji szukaj w naszym dziale Love.

love

Trzecia kategoria nietrafionych prezentów to takie, których nie chcielibyśmy sami dostać. Jeśli otrzymałeś podarunek wątpliwej jakości jak np. reprodukcję obrazu Mona Lisa z azjatyckiego sklepu typu “Wszystko do 20 zł”, kiepskim pomysłem będzie podarowanie go kolejnej osobie. Postaw się lepiej na jej miejscu i pomyśl z czego powinna się ucieszyć, jakie ma pasje i w jakich kierunkach się rozwija. Jeśli masz nadal trudności, porozmawiaj z jej innymi bliskimi. Dzięki temu z pewnością wybierzesz idealny prezent.

Pamiętaj o opakowaniu

Często mówi się, że “liczy się wnętrze, a nie opakowanie”. Ta sentencja nie ma jednak odzwierciedlenia w świecie prezentów. Każdy upominek powinien być estetycznie zapakowany. Świadczy to o szacunku do obdarowywanej osoby i o zaangażowaniu w relację. Możemy samodzielnie przygotować kreatywne opakowanie, np. tworząc stemple z ziemniaków i stworzyć niepowtarzalny papier ozdobiony naszym własnym motywem. Jeśli jednak wybierzesz gotowe opakowanie w sklepie, pamiętaj, aby usunąć z niego metkę z ceną. Staraj się też nie “wymiętosić” prezentu przed jego wręczeniem. Jeśli musisz go przetransportować, zapakuj go dodatkowo, aby w bezpieczny sposób dotarł na miejsce.

Przygotuj życzenia

Sztuka składania życzeń bywa trudna, szczególnie, gdy nie znamy za dobrze drugiej osoby. Jeśli zamierzasz podarować prezent, przygotuj wcześniej krótko kilka słów od siebie, dzięki którym wprowadzisz dodatkowo miłą atmosferę. Składaj indywidualne życzenia, mogą to być bardzo proste słowa, ale ważne jest, aby były dopasowane do osoby, do której są kierowane.

Niespodziewany upominek

Co gdy podczas wręczania prezentu okazuje się, że druga osoba ma też coś dla nas? Świetnie, podziękujmy i cieszmy się wspólnie. A co zrobić w sytuacji, gdy otrzymujemy niespodziewanie prezent i nie mamy nic dla tej osoby? Nie kryjmy zaskoczenia, podziękujmy uprzejmie i postarajmy się odwdzięczyć przy najbliższej okazji.

Wręczanie prezentów może dać nam wiele radości, a gdy przygotujemy rzeczywiście trafioną niespodziankę, radość będzie podwójna. Pamiętajmy o tych kilku powyższych zasadach i cieszmy się wspólnie możliwością obdarowywania bliskich.

Opublikowano: 30 sierpnia 2017
Zespół Neogift.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *