Brak produktów w koszyku.
5 powodów, dla których lepiej dawać niż brać. Psychologia prezentów

30 Lip
Każdy z nas uwielbia otrzymywać prezenty. Jednak, czy nie przyjemniej jest je dawać? Neuropsycholodzy przekonują, że tak! Poznaj 5 powodów, dla których warto bezinteresownie obdarowywania bliskich!
1. Lepsze samopoczucie
Bezinteresowne dawanie prezentów to doskonały sposób na okazanie drugiej osobie sympatii, uznania lub wdzięczności. Ponadto, sam akt podnosi poczucie zadowolenia i szczęścia osoby, która wręcza prezent, dzięki czemu obie osoby poprawiają swoją kondycję psychiczną.
2. Budowanie więzi
Obdarowywanie pomaga w tworzeniu i umacnianiu więzi. Nasze prezenty są wyrazami pamięci, zainteresowania drugą osobą i chęci utrzymania z nią kontaktu. Świadczą o naszej empatii i zaangażowaniu w łączącą nas relację.
3. Euforia hormonów szczęścia
Badania dowiodły, że dawanie prezentów uaktywnia obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności, interakcje społeczne, a także budowania zaufania. Ponadto, w naszych organizmach uwalniają się endorfiny, dzięki którym czujemy się szczęśliwi, a także oksytocyna, która sprawia, że czujemy przywiązanie do drugiej osoby. Te same hormony wydzielane są przez ludzi podczas seksu i w czasie karmienia piersią.
4. Pobudzenie wdzięczności
Prezent może być efektem wdzięczności i jednocześnie budzi ją w drugiej osobie. Gdy wręczamy prezent (nawet bezinteresownie), wywołujemy w obdarowanej osobie nie tylko doświadczenie dobra z naszej strony, ale też chęć odwzajemnienia i podziękowania. Wdzięczność pomaga w budowaniu szczęścia osobistego i więzi społecznych.
5. Zarażamy pozytywną energią
Gdy jedna osoba zachowuje się bezinteresownie i obdarowuje innych (nie koniecznie fizycznymi prezentami, ale też takimi dobrami jak np. czas) inspiruje inne osoby do podobnych zachowań. Badania pokazują, że altruizm jest zaraźliwy, a szlachetne i bezinteresowne działania napędzają kolejne dobre czyny.