5 dziwnych zwyczajów wręczania prezentów w różnych kulturach

Chociaż obecnie najczęściej wręczamy bliskim książki, tradycja dawania prezentów w różnych kulturach i na przestrzeni dziejów może zaskakiwać. Sprawdź 5 zwyczajów, które wprawią Cię w zdumienie.

Afryka: dobry to opluty prezent

Masajowie (należący do afrykańskiej półkoczowniczej grupy etnicznej) zanim wręczą prezent, plują na niego. Dzięki temu okazują szacunek obdarowywanej osobie. Dla ludów zamieszkujących tereny Kenii i północnej Tanzanii oplucie czegoś jest symbolem błogosławieństwa, natomiast u nas to znak obrazy.

Chiny: zapomnij o kokardach i przygotuj się na rytuał uprzejmości

Prezent dla Chińczyka powinien być bardzo starannie i estetycznie opakowany, najlepiej w czerwony lub złoty papier. Zawiązanie kokardy będzie oznaczało obrazę, więc najlepiej o niej zapomnieć. Należy wystrzegać się też upominków i opakowań w takich kolorach jak niebieski, żółty, czarny i biały. Zakazanymi podarunkami są zegarki, które symbolizują zbliżającą się śmierć, a także zielone kapelusze dla mężczyzn, które oznaczają zdradę ze strony żony. Przedmiot musi być wręczany obiema dłońmi. Tak samo zostanie odebrany, ale wcześniej kilkukrotnie usłyszymy słowa typu “oh nie trzeba było, nie mogę tego przyjąć”. Prezent najprawdopodobniej nie zostanie od razu rozpakowany, a odłożony na bok.

Meksyk: śmierć, zmarli, zabawy i prezenty

Gdy u nas pierwszego listopada pełni zadumy udajemy się na groby zmarłych, Meksykanie robią to samo, ale zamiast smutku na ich twarzach widać radość. W Meksyku śmierć jest jednym z najważniejszych elementów kultury, Święto Zmarłych obchodzone jest tam niezwykle hucznie i wesoło, dlatego wręczane są z tej okazji prezenty, a także wcześniej wysyłane są kartki świąteczne z życzeniami wesołych świąt!

Japonia: podróżuj i nie wracaj bez pamiątek

Japończycy traktują prezenty na tyle poważnie, że nie wyobrażają sobie bez nich wakacji. Jeśli członek rodziny lub firmy wyrusza na urlop, koniecznie musi wrócić z pakietem upominków dla najbliższych i współpracowników, które noszą nazwę omiyage.

Arktyka: łów i dziel się z innymi

Inuici należący do rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii znani są ze swojej hojności. Gdy uda im się połów ryb, dzielą się połową jedzenia z pozostałymi członkami bliskiej społeczności. W zamian mają gwarantowany szacunek i wysoki status społeczny.

Opublikowano: 30 października 2017
Zespół Neogift.pl

Jeden komentarz na temat “5 dziwnych zwyczajów wręczania prezentów w różnych kulturach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *